Blog

Otizm de Farkındalık

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çeşitli derneklerin ve kuruluşların desteğiyle idrak ediliyor. Otizm bir ruh hastalığı olmamakla beraber belirtileri ruh hastalıklarını çağrıştırabilir. Hastalıkları Kontrol Etme ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control Prevention) tarafından açıklanan verilere göre, 2006 yılında her 150 çocuktan 1’inde, 2012 yılında her 88 çocuktan 1’inde ve 2014 yılındaki son bilgiye göre de, her 68 çocuktan 1’inde otizm görülmektedir.

OTİZM NEDİR?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan, diğerleriyle iletişim kurmayı zorlaştıran ve engelleyen, karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluk olarak tarif edilir.

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU BELİRTİLERİ

– Göz kontağı kuramama,

– Yaşıtlarıyla arkadaşlık kuramama,

– Diğerleriyle eğlence, ilgi veya başarıyı paylaşmaya karşı ilgisizlik,

– Empati eksikliği. Otistikler, diğerlerinin acı ve üzüntü gibi duygularını anlamada zorluk çekebilirler,

– Konuşmayı öğrenememe veya konuşmada gecikme. Otistiklerin % 40’ı asla konuşmaz,

– Sohbet etmeye başlamada zorlanma ya da başlamış bir konuşmayı sürdürmede zorlanma,

– Kalıplaşmış veya sürekli tekrarlanan konuşma,

– Aynı şeyleri yapmakta ısrar, rutine sıkı bağlılık,

– Duyusal az veya çok uyarılma,

– Dinleyicilerinin bakış açısını anlamada zorlanma. Örnek vermek gerekirse, karşısındaki kişinin yaptığı espriyi anlamayabilir. Kelimeleri algılayıp anlar ama ima edileni anlayamaz.

OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ TARİHÇESİ

2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi. Her yıl, “Otizm Farkındalık Ayı” olan Nisan ayı boyunca dünya genelinde otizmin sorunlarını ve çözümleri konuşuluyor, araştırmaların teşvik edilmesi ve erken teşhisle tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

BELGELİ PALET ÜRETİCİSİ

AHŞAPTA ENDÜSTRİYEL AMBALAJ HAKKINDA YEŞİL DÜŞÜNCE

Tahta paketleme Ankara palet sandık, tam da sürdürülebilirlik anlamına geliyor: Kesilen her ağaç için yeni bir tane ekiyoruz ve odun parçalama tesisimizde üretim atıkları tutarlı bir şekilde işleniyor. 

GÜVENLİ, HAVA VE KARA TAŞIMACILIĞI İÇİN BELGELİ PALET ÜRETİCİSİ

Şirketimiz yalnızca bir palet üreticisi veya ahşap ambalaj üreticisi olarak sunduğu hizmetleri ile etkilemekle kalmamakta, 272/2009 Sayılı Yönetmeliğe (AB) göre Düzenlenmiş Temsilci (RegB) olarak da sertifikalandırılmıştır. 2017’den beri, kalıcı kuruluşumuz Birlik veritabanında tedarik zinciri güvenliği ile ilgili olarak listelenmiştir. “Bilinen Konsinye” durumuna sahipseniz, bu size ek güvenlik kontrolleri kazandırır. Bu durumda havayolunuzu ilgili uçağa yüklemeden önce başka bir denetime tabi tutmak zorunda kalmadan fabrikamızda veya hatta yerinde güvenli bir şekilde paketleyebiliriz. Ek olarak, IPPC ISMP 15’e göre bir ahşap ambalaj üreticisi olarak listelenmiş .

ANKARA PALET SANDIK

Ahşap Sandık

PALET ÜRETİCİ ANKARA PALET SANDIK

AHŞAP İLE AMBALAJ İMALATI

100 yılı aşkın bir süredir, ahşap ambalajlama konusunda akıllı çözümler üretmekteyiz. Yerel bir kereste fabrikası olarak başlayan ANKARA PALET SANDIK , modern bir ambalaj üreticisi haline geldi ve Ankara genelinde aktif. Tek yönlü paletler, 2 yollu paletler, 4 yollu paletler ve endüstriyel paletler gibi standart ürünlerimizle, uygun koşullarda palet üreticileri olarak puanları alıyoruz. Ancak, ahşap kasalar veya ihracat kasaları gibi sıra dışı ürünler için akıllıca özel çözümler söz konusu olduğunda gücümüzü kanıtlıyoruz.

ENDÜSTRİYEL PALET: TAŞIMADA KARARLI VE ESNEK

ENDÜSTRİYEL PALET: TAŞIMADA KARARLI VE ESNEK
Deneyimli, çok yönlü ve tek yönlü palet üreticisi olarak, her uygulama için doğru endüstriyel paleti sunuyoruz. Ayrıca değişebilir euro paletler veya iade edilebilir paletler olarak varyanttaki dört bir yandan da dört yönlü paletler sunuyoruz.

Genel bakışta mevcut tüm paletler:

ahşap sandık ostim sandık ivedik sandık firması

İstifleyici veya palet istif aracı altına sürülebilir. Sürekli kare ahşapları sayesinde yüksek stabilite sunarlar. Bu paletleri özellikle büyük yüklerin taşınması için tavsiye ediyoruz.

4-yönlü palet

4 yollu palet, dört taraftan da yaklaşılabilen sıkıştırılmış ahşap bloklar veya masif ahşap bloklar üzerindeki endüstriyel bir seridir. Bu nedenle, özellikle kullanım açısından esnektir ve yüksek raflı depolar için çok uygundur. Tipik bir 4 yollu palet, örneğin Euro paletidir.

euro paletler

Avrupa paleti – aynı anda Europool paleti için – aynı şekilde 4 yollu veya endüstriyel bir palettir ve 1200 x 800 x 144 mm (uzunluk x genişlik x yükseklik) boyutunda EPAL EN 13698-1 standardına göre üretilmiştir. Euro palet, hızlı büyüyen ladin ağacından yapılmış, 4 tona kadar yük taşıyor ve ortalama 6 yıl raf ömrüne sahip. Bununla birlikte, Euro paletinin en büyük avantajı mal alışverişi kabiliyetidir: Avrupa çapındaki tüccarlar onları yüklü kabul eder ve karşılığında yeterli sayıda boş Euro paleti verir.

Tek yönlü paletler

Deneyimli bir tek yönlü palet üreticisi olarak, en önemli avantajlarını biliyoruz: Esnek, uygun maliyetli, düşük ağırlıkta ve her şeyden önce kullanımda esnek. Yerden kazandıran depoları ve paranızın karşılığını alması, tek yönlü paletleri birçok kullanım için popüler bir standart çözüm haline getirir. Bu arada, “tek kullanımlık palet” terimi, yalnızca bir kez kullanılabileceği anlamına gelmez, ancak yalnızca kullanmayacağı anlamına gelmez. Euro palet olarak – takas sisteminde kullanılır. Bu nedenle, geri dönüşün beklenmediği ve bu nedenle değiştirme sisteminin uygun olmadığı durumlarda şiddetle tavsiye edilir.

yeniden kullanılabilir paletler

“Yeniden kullanılabilir palet” terimi, 2 yönlü veya 4 yönlü paletlerle aynı bağlamda değildir. Sonuncusu transpalet, karınca veya forklift ile gezinilebilirliği açıklar. Buna karşılık, yeniden kullanılabilir palet, bir takas sistemi çerçevesinde çoklu kullanım için üretilmiştir. En ünlü temsilcilerinden biri Euro paletidir. Tipik bir endüstriyel palet olarak, yeniden kullanılabilir palet genellikle tek yönlü paletten daha yüksek kalitede ve daha dayanıklıdır ve daha uzun ömürlüdür.

İhtiyacınız olan paletler ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmıştır. Paletleri her boyutta ve tüm ahşap malzemelerden yapılabilir – çivilenmiş veya vidalanmış. Size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyarız.

Ankara palet sandık OSTİM ve İVEDİK OSB de sizlere hizmet etmekten gurur duyarız